Moana Travel, Stingray Studio, Francúzska Polynézia, Tahiti, Moorea, Bora Bora, Dovolenka vo Francúzskej Polynézii, Dovolenka na ostrove Tahiti, Dovolenka na ostrove Moorea, Dovolenka na ostrove Bora Bora, Sprievodca Francúzskou Polynéziou, Sprievodca ostrovom Tahiti, Sprievodca ostrovom Moorea, Sprievodca ostrovom Bora Bora, Exotická dovolenka, Tropická dovolenka, Luxusná dovolenka, Dovolenka na mieru, Exotika, Exotický raj, Tropický raj, Raj na zemi, Posledný raj

© 2024 Stingray Studio

Peniaze a ceny vo Francúzskej Polynézii

V celej Francúzskej Polynézie sa platí menou francúzsky pacifický frank (XPF alebo CFP) celým názvom frank francúzskych kolónií v Tichom oceáne. Pre presný prepočet sa môžete riadiť príkladom 1000 XPF = 8,38€, alebo 1€ = 119,332 XPF. Čo sa týka zámeny eur alebo dolárov, viete ich zameniť v zmenárni na letisku v Papeete, v bankách (cez koronu zložitejšie, priam nemožné), v rezortoch (ak ste ich hosťom), potravinách pri nákupe alebo výberom z bankomatu. V potravinách a v hoteloch a vo väčších reštauráciách nie je problém platiť kartou. Dokonca niektorí obchodníci berú aj doláre či eurá. Zapamätajte si však že americký dolár je vo Francúzskej Polynézii doslova „papier toilette“. Pohyblivý kurz dáva subjektom dôvod vás skasírovať neskutočným spôsobom. Euro je na tom oveľa lepšie pretože vzťah medzi eurom a frankom je ukotvený na fixnej hodnote.

Celkovo je vo Francúzskej Polynézii drahšie, čo by sme však čakali od raja na konci sveta. Treba počítať s vyššími cenami, ale po prvom šoku sa to dá ustáť. V priemere jedlá začínajú od 900 xpf (7,50€) a končia pokiaľ siaha váš rozpočet. Hlavné jedlo v priemernej reštaurácii sa pohybuje okolo 20€.

Väčšie obchodné domy nájdete len na Tahiti. Na ostrove Moorea sú dva väčšie reťazce, predstavte si ich veľkostne ako potraviny Billa na Bajkalskej ulici v Bratislave. Avšak po ostrove je množstvo malých miestnych obchodíkov niečo podobné ako na Slovensku Coop Jednota v obciach. V potravinách nájdete všetko čo budete potrebovať. Čo sa týka cien počítajte s cca 3x drahšími potravinami a s alkoholom drahším cca 4x od Slovenských cien.

Pri našich potulkách po ostrovoch vám vždy vieme odporučiť dobrú reštauráciu, nami overenú, s dokonalým gastronomickým zážitkom. Prevedieme vás cez oázu domácich džúsov a smootie, cez čerstvého tuniaka s vanilkový dipom po tradičné polynézske špeciality.